Procedury dla rodziców opracowane na podstawie wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dn. 4 maja 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku dl lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59 oraz z 2020 r. poz. 322, 374 i 567)
1. Cel procedury
Celem niniejszej procedury jest unormowanie wszystkich spraw związanych z działaniami profilaktycznymi minimalizującymi ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19 w szczególności:
- Dodatkowe zwiększenie bezpieczeństwa pracowników (obsługi) oraz osób pozostających pod opieką placówki.
- Minimalizowanie ryzyka zakażenia pracowników (obsługi) oraz osób pozostających pod opieką placówki.
- Ograniczenie liczby kontaktów placówki w danym przedziale czasowym, w ramach zabezpieczenia przed możliwym zakażeniem.
- Kompleksowe działanie przeciwepidemiczne dostosowane do etapu zaawansowania stanu epidemii.
2. Zakres procedury
Procedura niniejsza dotyczy wszystkich pracowników Przedszkola nr 69 w Lublinie oraz rodziców dzieci, pozostających pod opieką jednostki i odnosi się do sposobów i zasad związanych z działaniami profilaktycznymi minimalizującymi ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19
3. Odpowiedzialność
3.1 Organ prowadzący zapewnienie środków higienicznych, środków i ochrony osobistej
3.2 Dyrekcja Przedszkola nr 69 wdrożenie procedury, zapoznanie pracowników z procedurą i nadzór nad procedurą
3.3. Pracownicy Przedszkola nr 69 stosowanie niemniejszej procedury
4.Wytyczne dla rodziców
- Do Placówki może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Dzieci do podmiotu są przyprowadzane i odbierane przez osoby zdrowe. Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, nie wolno przyprowadzać dziecka do podmiotu.
Rodzice posyłający dziecko do placówki mają obowiązek złożenia deklaracji o stanie zdrowia dziecka wg. formularza określonego jako Załącznik nr 1 do Procedury (dostępny na terenie Przedszkola 69 w Lublinie).
- Każdy rodzic/ opiekun dziecka uczęszczającego zobowiązany jest zapoznać się i stosować pkt 4 procedury dotyczącej działań profilaktycznych minimalizujących ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19 na podstawie wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dn. 04 maja 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59 oraz z 2020 r. poz. 322, 374 i 567). (załącznik dostępny w Przedszkolu 69 w Lublinie).
- Dzieci do Przedszkola należy przyprowadzać od godziny 6:00-8:30.
- Osoby przyprowadzające dziecko stosują się do informacji wywieszonych na drzwiach wejściowych przedszkola.
- Zabronione jest przynoszenie do oddziału przedszkolnego i zabieranie z oddziału przedszkolnego niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek.
- Rodzice/ opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z do oddziału przedszkolnego mają obowiązek zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników podmiotu oraz innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 2 m. Maksymalnie w szatni może przebywać czterech rodziców/ opiekunów wraz z dziećmi. (Informacja na drzwiach wejściowych o max ilości osób w szatni i przypomnienie o zachowaniu odstępu)
- Rodzice/ opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z do oddziału przedszkolnego mają obowiązek zasłaniania ust i nosa za pomocą maseczek lub okrycia wierzchniego typu szalik oraz dezynfekcji rąk /założenia rękawiczek jednorazowych (przedszkole nie zapewnia rękawiczek) wchodząc do budynku.
- Rodzice/ opiekunowie pomagają dzieciom rozebrać się/ ubrać się
i zmienić obuwie. Rodzice/ opiekunowie odwieszają ubrania na wieszak.
Dziecko jest odbierane przez pracownika pełniącego dyżur w szatni.
Rodzice/opiekunowie odbierający dziecko wzywają je przez domofon i oczekują na dziecko w szatni zachowując dystans z pozostałymi osobami.
Jeśli w szatni jest więcej niż czterech rodziców pozostali oczekują w holu przedszkola.
- Dzieci 3-letnie do Sali Zajęć odprowadza osoba dyżurująca w szatni .
- Rodzice / opiekunowie są zobowiązani wyrazić zgodę na pomiar temperatury ciała dziecka, jeśli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
- Dziecko przejawiające niepokojące objawy choroby zostanie umieszczone w Izolatce.
- Rodzice/ opiekunowie zobowiązują się do natychmiastowego odebrania dziecka w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych. Personel placówki będzie komunikował się z rodzicami/opiekunami dziecka telefonicznie.
- (- dwa aktualne numery telefonów do rodziców
- – dziecko należy odebrać w czasie 1 godziny od momentu otrzymania telefonu lub sms.
- Rodzice/ opiekunowie zobowiązują się do natychmiastowego poinformowania placówki o pozytywnym wyniku testu na koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19 stwierdzonego u dziecka, rodzica/ opiekuna dziecka.
- Rodzice/ opiekunowie zobowiązują się napisać oświadczenie o stanie zdrowia dziecka , jeżeli wystąpiły niepokojące objawy u dziecka przed ponownym powrotem do oddziału przedszkolnego.
5. Sposób postępowania
Część I
5.1. Organizacja opieki w podmiocie
5.1.1. Ograniczono przebywanie osób trzecich w placówce do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk)
5.1.2. Dziecko po wejściu do Sali zobowiązane jest umyć ręce.
Nauczyciele/ pomoc nauczyciela zobowiązani są do dopilnowania regularnego mycia rąk wodą z mydłem przez dzieci, szczególnie po przyjściu do placówki, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
5.1.3. Jedna grupa dzieci przebywa w wyznaczonej i stałej Sali.
5.1.4. Do grupy przyporządkowani są ci sami opiekunowie
5.1.5. W grupie przebywa maksymalnie 12 dzieci.
5.1.6. W salach, w których przebywają grupy usunięto wszystkie przedmioty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (tj. dywany, pluszowe zabawki itp.). Wszystkie pozostałe zabawki, w tym przybory sportowe są dokładnie czyszczone i dezynfekowane po każdym dniu zajęć.
5.1.7. W salach zajęć ustawiono stoliki z zachowaniem bezpiecznych odległości między dziećmi.
Stoliki są dezynfekowane przed każdym posiłkiem oraz po każdym dniu zajęć przez personel obsługowy.
5.1.8. Zabronione jest przynoszenie do przedszkola i zabieranie z przedszkola niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek.
5.1.9. Sala, gdzie odbywają się zajęcia jest regularnie wietrzona, w czasie pobytu dzieci w ogrodzie przedszkolnym, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
5.1.10. Zapewniono taką organizację pracy, aby ograniczyć stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci
Grupy są pod opieką nauczycieli w odrębnych salach zajęć
Wyznaczono odrębne godziny i obszary pobytu w ogrodzie dla poszczególnych grup dzieci
Posiłki spożywane są w salach zajęć.
5.1.11. Opiekunowie zobowiązani są zachować dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni placówki, wynoszący min. 1,5 m.
5.1.12. Personel pomocniczy/intendent, pomoc administracyjna/ i kuchenny nie może kontaktować się z dziećmi i personelem opiekującym się dziećmi.
5.1.13. Każdą placówkę wyposażono w termometr (bezdotykowy). Rodzice są zobowiązani wyrazić zgodę na pomiar temperatury ciała dziecka, jeśli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych
Zgoda rodzica na pomiar temperatury ciała – załącznik nr 2 do procedury dostępny na terenie placówki.
5.1.14. . Wyznaczono miejsce do odizolowania dziecka, które manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby.
Dziecko takie, należy natychmiast umieścić w wyznaczonym miejscu -Izolatka znajdująca sie na parterze budynku przedszkola.
Ustalono sposoby szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami dziecka
zgodnie z pkt 4.11
5.1.15. Korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu na terenie podmiotu i korzystanie z placu zabaw przy zachowaniu możliwie maksymalnej odległości i zmianowości grup jest dozwolone.
W przypadku korzystania z placu zabaw, sprzęt jest regularnie czyszczony i dezynfekowany po każdym pobycie danej grupy.
Ze względów bezpieczeństwa wyłączono z użytku do odwołania piaskownice znajdujące się na placu zabaw.
Załącznik nr 4 Rejestr dezynfekcji sprzętu na placu zabaw.
5.1.13. Zabronione jest organizowanie wyjść poza teren jednostki.
Część V
- Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u dzieckaW przypadku wystąpienia niepokojących objawów u dziecka przebywającego w placówce umieszcza się dziecko w Izolatce ,
sprawdza się temperaturę dziecka .
W Izolatce Dziecko przebywa pod opieką personelu przedszkola . Placówka Kontaktuje się z rodzicami zgodnie z punktem 4.11. Rodzice z dzieckiem udają się do lekarza pierwszego kontaktu.
Jeżeli występują duszności, wysoka temperatura u dziecka wyzywamy karetkę pogotowia oraz kontaktujemy się z rodzicami.
Dziecko w Izolatce przebywa pod opieką personelu przedszkola do momentu przybycia rodziców.
- Jeżeli wynik testu na koronawirusa dziecka będzie pozytywny rodzic natychmiast musi poinformować dyrektora placówki.
- Dyrektor kontaktuje się telefonicznie z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną w Lublinie (Tel. (81)4787147, (81)4787113, (81)4787114 ) w godz. 7: 30- 15:05 po godz. 15:00 Dyżur Oddziału Przeciwepidemicznego Tel 607 244 860 . stosować się ściśle do wydanych instrukcji i poleceń.
.
- Wyznaczono, przygotowano i wyposażono w środki ochrony i płyn dezynfekujący pomieszczenie Izolatki, w którym będzie możliwa izolacja dziecka w przypadku wystąpienia objawów chorobowych.
- Całe pomieszczenie wraz z wyposażeniem (klamki, uchwyty, meble) Izolatki/ Izolatorium, w którym/ej przebywało dziecko będzie gruntownie sprzątane, zdezynfekowane przez pracownika placówki wyposażonego w odpowiednio odzież ochronną.
- Należy wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup dzieci, powiadomić Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Lublinie (Tel. (81)4787147, (81)4787113, (81)4787114 ) w godz. 7: 30- 15:05 po godz. 15:00 Dyżur Oddziału Przeciwepidemicznego 607 244 860 i stosować się ściśle do wydanych instrukcji i poleceń.
- Na tablicy ogłoszeń dla rodziców umieszczono potrzebne numery telefonów, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej i służb medycznych.
- W przypadku podejrzenia zakażenia u dziecka, należy sporządzić i monitorować listę osób przebywających w tym samym czasie w części lub częściach podmiotu. Osoby te mają obowiązek stosowania się do wydanych instrukcji i poleceń.
GIS dla osób mających styczność z zakażonym dostępnych na stronie gov.pl/web/korona wirus oraz gis.gov.pl
- Zawsze w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do Powiatowej Stacji Sanitarno-epidemiologicznej w celu konsultacji lub udzielenia porady.
- Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gov.pl/web/korona wirus oraz gis.gov.pl, a także obowiązujących przepisów prawa.